Kodex

Mnozí rodiče sní o tom, že se jejich potomek stane sportovní hvězdou. Často pak zapomínají na to nejdůležitější – sport je především o radosti. Rodič je jedním z nejdůležitějších faktorů ovlivňujících rozvoj hráče, což mu dává velkou zodpovědnost.

Hokej je a musí být zábavná hra pro hráče i jeho rodiče

Hlavním cílem všech sportů pro mladé je pobavit se. Hokej je v nejčistší formě rekreační aktivitou, nic víc. Když děti začnou hrát hokej, nepřemýšlíme o významu slova „výplata“, nemáme představu o tom, co je smlouva nebo agent. Je to pouze zábava. A tento fakt si rodiče, trenéři i hráči musejí udržet po celou kariéru.

Rozvoj je důležitější než výhra

Nejdůležitější v životě mladého hokejisty je jeho rozvoj. Mnohem více než počet bodů v zápase. Dejte prostor a klid svým dětem pro jejich rozvoj, fanděte jim v trénincích a motivujte je k pozitivnímu a zodpovědnému přístupu. Užívejte si s nimi jejich hokejové kroky více než vstřelené branky.

Důvěřujte si

Důvěra a spolupráce mezi rodičem – hráčem – trenérem je naprosto klíčová. Důvěřujte trenérům v jejich práci a tomu, že dávají vašemu dítěti maximum. Netrénujte vaše děti doma vy. Rodič a trenér mají rozdílné úlohy ve výchově sportovce.

Nesrovnávejte

Nesrovnávejte své dítě s ostatními z týmu. Každý zodpovídá za svůj projev. Srovnávání s ostatními vyvolává pouze nepřátelství. Pokud se jako rodič budete chovat tímto způsobem, vaše dítě se bude neustále srovnávat s ostatními, což odvrací jeho pozornost přesně tam, čeho se bojí.

Politika stranou

Vyhněte se politice. Žádné dítě si nepřeje, aby si rodič bojoval své bitvy mezi ostatními rodiči nebo snad trenéry. Důvěřujte trenérům, aby oni mohli důvěřovat vám. Každý trenér ví, že se potřebuje na rodiče každého hráče spolehnout. Ukažte jim, že mohou. Politika je velice škodlivá pro úspěch mladého hokejisty.

Buďte pozitivní

Nedávný průzkum ukázal, že jednou z věcí, které se děti obávají nejvíce, je cesta domů. Neustálá kritika ze strany rodiče dětem ubližuje. Trenér chyby vidí a hráčům je vytkne, znova je už slyšet nepotřebují. Potřebují motivaci k další práci, aby je znova neopakovali.

Dejte si odstup

Jako rodič je váš první instinkt chránit a bránit. Pokud cítíte, že bylo vašemu dítěti ublíženo, nebo že je nějaká situace nespravedlivá, chtěli byste se ohnat a potrestat ty, kdo se opovážili ublížit vašemu dítěti. Je to přirozený instinkt. S tímto na mysli je důležité si vždy dát odstup a snažit se získat lepší náhled na věci. Promluvte si o situaci s hráčem, konzultujte ji s trenérem, ale jednejte s nadhledem.

Vzdělávejte se

Pokud to myslíte vážně a jste ochotni vydat obrovské množství energie a poskytnou morální oporu, vzdělávejte se, jak je to jen možné. Nechte si poradit a nemějte pouze svou pravdu. Hokej a sport se dynamicky vyvíjí, to, co bylo platné před 30 lety, dnes už být nemusí.