útočník

• 9. 1. 1994 narozen
  • 191 cm výška
  • 100 kg váha

Úspěchy: účastník Světového poháru (2016), účastník MS (2016, 2018, 2019), reprezentant ČR (24 utkání / 2 branky), 13. volba NHL draftu (2012), vítěz Calder Cupu (2013/14)

Narodil se ve Vítkově, ale své první hokejové krůčky absolvoval v opavském Slezanu, odkud v jedenácti letech zamířil do Třince. V dresu Ocelářů si řekl o šanci v mládežnických reprezentačních výběrech, kde na sebe upozornil pozornost zámořských skautů. V 16 letech ho draftoval Kitchener hrající juniorskou OHL. Úvodní sezona mu sedla parádně, v žebříčku Centrálního úřadu skautingu NHL se dokonce zařadil na čtvrté místo. Následně byl vyměněn do Sudbury, v létě 2012 se dočkal dalšího úspěchu. Dallas si ho vybral v prvním kole jako třináctou volbu draftu. Faksa začal ve farmářském celku Texas Stars, s nímž celou AHL ovládl a získal Calder Cup. Postupem času si velmi dobrý bruslař říkal o větší a větší šance v NHL, kde nyní v dresu Dallasu kroutí už svou osmou sezonu v elitní zámořské soutěži. V dresu národního týmu startoval na třech šampionátech, na cenný kov zatím čeká.